OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Brokolica

                                                              tu môže byť tvoja reklama smetocojeme@gmail.com...

                                                 Brokolica porcia vitamínov a mineralov

Nutričné hodnoty:
-Bielkoviny....4,5g
-Sacharidy....2,9g
-Tuky...........0,9g
-Energia.......138kj

Vprospech zdravia:
-posilňuje iminitu
-zabraňuje rakovinovému bujneniu
-vďaka vlaknine zabraňuje rakovine hrubeho čreva
-stimuluje metabolizmus
-podporuje krvotvorbu
-zlepšuje činnosť svalov
-eliminuje stresovú záťaž
-spomaluje stárnutie pleti
-zabraňuje vzniku šedému zakalu

História:
Sýtozelená hubovitá zelenna pochádza z Apeninského polostrova, kde ju pred vyše tritisíc rokmi petovali Etruskovia. Staroveký národ už v tedy poznal celý rad pozitívnych účinkov brokolice na ľudský organizmus. Približne v 16.storočí sa kuriózným sposobom dostala táto zelenina do Francúzska, kde ju vo svojej batožine priniesla Katarína Medicejská. Najväčší rozmach zaznamenla až počas silnej Talianskej migrácie v 30-tych rokoch 20, storočia, keď prenikla na Americký kontinent. Brokolicu na Apeninskom polostrove spočiatku nazývali "BROCOO" čo znamená stopka, vetvička, postupom času sa zaužívalo pomenovanie "BROCCOLI". Taliansko je v súčasnosti najväčším exportérom brokolice a jeho kuchyňa obsahuje najiac receptov s touto zeleninou.

Brokolica Obsahuje:
Brokolica je povestná vysokým obsahom vitaminu C. Ak ju porovnáme napríklad s pomarančom, má ho až dvojnásobne viac. V 100g brokolice sa nachádza 110mg céčka, po varení je to cca 60mg. Z vitamínov skupiny B je bohato zatúpenny hlavne karotén, nechýbaju vitamíny ani E a K. Táto hlúbovitá zelenina obsahuje aj cenné mineraly ako je draslík, magnezium, vápnik, meď, železo a fosfor. Tak isto je zdrojom antioxidantov, fitochemikálií a vlakniny-tri krát viac ako krajec chleba

Liečivé účinky:
Radí sa medzi 10 nejzdravších potravín na svete. Jedným z dovodov je fakt že obsahuje látky zvané izotiokynáty. V našom organizme neutralizujú karcinogénne latky-toxíny, a tým pádom zabraňujú rakovinovému bujneniu.Táto látka taksto pomáha pri rprevencii rakoviny rozneho druhu travenia ako je rakovina pľúc, pažeráka, atď, rakovine pŕs a prostaty. Brokolica obsahuje cenné karotenoidy Luteín a Zeaxantín, ktoré minimalizujú riziko vzniku šedeho zákalu. Lekári ju odporúčaju konzumovať pacientom trpiacim na srdcové choroby a chudokrvnosť. Brokolica udržuje krvný tlak pod kontrolu a prispieva k tvorbe červených krviniek.Jej pozitívne s aukázali aj v boji proti Alzheimerovej chorobe a osteoporóze. Vďaka vysokému podielu horčíka podporuje činnosť svalov a prenos nervových vzruchov. Preto by sa mala jesť pri depresívnych stavoch, alebo zvýšenej stresovej záťaži. Zistilo sa tiež, že spomaluje stárnutie leti a omladzuje celý organizmus.

Spracovanie a kúpa:
Čerstvú zeleninu spoznáme podľa sýtozelenéj farby, pričom ružičky možu mať jemný modrozelený odtieň. Hlávka musí byť uzavretá , pevná a bez akýchkoľvek náznakov pliesne, alebo hniloby. Žlté škvrny na ružičkách sú náznakom zlého skladovania, ako aj končiacej doby čerstvosti. Najlešie je ju vybrať z ftalatovej folii a vložit ju do chladničky. Dá sa tiež skladovať aj v mrazničke, pričom si zachová skoro všetké vitamíny. Pokiaľ ide o prípravu brokolice, najčastejšie sa zvykne variť alebo dusit na pare (v pare si uchová najviac vytamínov a mineralov). Takto sa zvýrazní jej chuť a farba. Dá sa jesť aj urová, ta ma najviac vitamínov, minerálov a enzýmov v sebe.

 

vytvorené 24,2,2013