OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

nebezpečné plasty

                                                              tu môže byť tvoja reklama smetocojeme@gmail.com

                                                Nebezpečné plasty

 

Plasty oznacujeme trojuholnikom:

                                                                    

Nebezpečné plasty sú označene:

PET PolyEtylén Tereftalát. Najčastejšie je táto značka na plastových fľašiach určených k jednorazovému použitiu. Pri týchto plastových fľašiach hrozí nebezpečenstvo vylučovania ťažkých kovov a potenciálnych kancerogénnych látok ako acetaldehyd a DEHA. Najčastejšie sa z PET vyrabajú fľaše. Označujeme ich PET, PETE alebo v trojuholniku číslom 1.

                                               

 

 

PVC PolyVinylChlorid. Do vody uvoľňuje dve jedovaté chemikálie DEHP a BPA alebo bisfenol -A, používajú sa napriek tomu, že zasahujú do hormonálnej činnosti. Najčastejšie sa z neho vyrábaju PVC folie na podlahu, PVC plastové okna. Označujeme ich PVC alebo v recyklačnom trojuholniku číslom 3.

                                                     

 

 

PS Polystyrén. Plast do vody uvoľňuje styren, to je kancerogénna látka a spôsobuje bolesť hlavy, zmätenosť. Používasa na výrobu plastových pohárikov na kávu, smotanu, jogurty atď, dalej sa s ním stretneme v fast foodoch kde nám zabalia teple jedlo, široké uplatnenie má v stavbárskom priemysľe ako je populárne zatepľenie budov z polystyrénu. Oznaujeme ho PS alebo  v recyklačnom trojuholniku číslom 6.

                                                        

 

 

 PC,PLA PolyCarbonát. Plast vyrobený z BPA (priemyselná chemikália). Nachádza sa vo fľašiach pre bábätká, 3D okuliarov v kinach, v potravinarskom priemysle na uchovávanie potravín ryby, šalaty, atd. Označujeme ho O, Other alebo v recyklačnom trojuholniku číslom 7                       

 

.

Fľaše, ktoré klamú! Pri výrobe plastových obalov, je často používaný nonifenol a ftaláty. Tieto chemické látky patria podľa definície Európskeho Parlamentu medzi 60 najnebezpečnejších. Nezávislý výskumník Anton Komat, ktorý na základe najnovších poznatkov v rámci nebezpečenstva plastových fliaš, pripomína, že v rámci kontroly vody v plastových fľašiach, zvyčajne prehodnocujú len 50 až 60 chemických látok, kým fľaša môže obsahovať 700 až 800 rôznych látok!

 

Pravdivé skutočnosti:
Dnes sa pri čoraz väčšom počte chemikálii zisťuje, že už v malom množstve spôsobujú neželané následky.
- Koncentrácie nebezpečných látok v plastových fľašiach rastú, ak je voda v nich dlhší čas a ak ich uchovávame na slnku a na svetle napr. uzavreté auto na slnku. Najlepšie je používat materiali ktoré tieto chemikalie nevylučujú napr. sklenená fľaša
- Dodatočný dôvod k vyhýbaniu sa opätovnému použitiu PET fliaš na prenos vody je možná prítomnosť baktérii. Pri prvom plnení bakteriologickú čistotu väčšinou zabezpečia UV -žiarením. Pri opätovnom použití môže byť plastová fľaša zdrojom mikroorganizmov.

Čo je BPA alebo Bisfenol A
Bisphenol A (BPA) je organická chemická zlúčenina, ktorá vzniká chemickou reakciou fenolu s acetónom (preto sa používa A za názvom). Objavil ju ruský chemik Alexander P. Dianin v roku 1891. Dlho nemal BPA žiadne významné využitie. V druhej polovici 20. storočia však nastúpila jeho zlatá éra, BPA sa totiž stal dôležitou surovinou pre výrobu plastov. BPA sa používa pri výrobe polykarbonátových plastov (PC), z ktorých sa vyrábajú napríklad CD a DVD, umelohmotné príborové sady, rôzne dózy na potraviny, hračky i niektoré umelohmotné nerozbitné dojčenské fľašky. BPA má široké využitie v stavebníctve, elektronike aj medicíne-stomatológii.Pri pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že vystavenie bisfenolu A počas vnútromaternicového vývoja ovplyvňuje vývoj prsného tkaniva plodu a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsníka v neskoršom veku, a tiež spôsobuje úbytok spermií u mužov.


Plasty, ktoré neodovzdávajú nebezpečné látky do vody,
sú označené trojuholníkom, v ktorom je vpísané číslo 2, 4-PE, 5-PP alebo HDPE, LDPE. Každá nádoba vyrobená z týchto typov plastov je lepším riešením než použitie plastov PET. Najlepším riešením je uchovávať vodu v sklenených, fľašiach

 

 

 

 

Zdroj:internet                                                                                                                                vytvorené 2.2.2013